NASVETI ZDRAVO ŽIVLJENJE
  • PREHRANA
  • VODA
  • AKTIVNOST
  • TELESNA TEŽA
  • HUJŠANJE
  • DEJAVNIKI TVEGANJA
  • RAZMIŠLJANJE
  • KONTAKT

TELESNA TEŽA

16/2/2011

 
Telesna teža je tudi eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na počutje, na razvoj bolezni srca in ožilja pa tudi na osebno higieno. Če npr. ne morete brez pomožnih ogledal zaradi trebuha videti svoje prske na nogi, potem še marsikaj vmes ne vidite. :) Telesno težo se lahko regulira s količino (energijsko) vnesene hrane in s telesno aktivnostjo. Težo ugotavljamo s tehtanjem. Tehtamo se vedno zjutraj, ko vstanemo in vedno v enakih oblačilih (npr.: v spodnjem perilu) posebej, če želimo skozi določeno časovno obdobje spremljati tandenco teže. Sama teža lahko niha tudi do 1kg, zato je potrebno za natančno ugotavljanje (povečanje/zmanjšanje) spremljati podatke skozi neko obdobje. Teža je odvisna tudi od količine vode v telesu, ki pa niha. In ker 1 slika pove več kot 1000 številk, imate na koncu strani Excel-ov dokument, ki omogoča grafičen prikaz vaše telesne teže in obsega pasu (samo prej je potrebno vpisati podatke...).

Za prikaz mej telesne teže obstaja t.i. indeks telelesne mase (v nadaljevanju ITM), ki pove kakšna je dejanska telesna teža, glede na »kvadrat telesne višine« (kg/m2).

Dnevni priporočljiv vnos energije

8/2/2011

 
Dnevni vnos energije ne sme nikakor biti nižji od 1500 Kcal, saj to lahko povzroči krizo v telesu. V primeru prenizkega energijskega vnosa se bazalni metabolizem upočasni oziroma prilagodi temu kaloričnemu vnosu, saj bi sicer prišlo do kolapsa telesa. Rezultat tega je hitro pridobivanje teže, takoj ko začnemo vnašati večje količine hrane. Telo to namreč zazna kot višek in ga uskladišči.

TELESNA TEŽA

8/2/2011

 
Zaradi prekomerne telesne teže in debelosti obstaja veliko večja možnost za pojav dejavnikov tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni (zvišan krvni tlak, zvišan krvni sladkor, zvišane krvne maščobe) ter nastanek in razvoj bolezni same (bolezni srca in ožilja, nastanek raka na dojkah in debelem črevesju, bolezni dihal, bolezni gibalnega aparata).
Po podatkih iz leta 2002–2005 ima 74,7% odraslih Slovencev prekomerno telesno težo.
Zavedati se moramo, da telesna teža z leti narašča, če ne ukrepamo. Zato nadzirajmo telesno težo vse življenje in ustrezno ukrepajmo.
Najboljši in najbolj preprost način hujšanja je hujšanje z zvečanjem telesne dejavnosti (gibanjem) in zdravim prehranjevanjem (zmanjšanjem količin maščob in sladkorjev v prehrani).

PREVERJANJE USTREZNOSTI TELESNE TEŽEKako ugotovite, kje na razpredelnici se nahajate?
  1. Poiščite svojo višino na levi strani razpredelnice.
  2. Poiščite svojo težo na dnu razpredelnice.
  3. Potegnite črto iz vsakega izhodišča do njunega presečišča.
Primer:
Če ste visoki 170 cm in težki 85 kg, se črti sekata v območju, ki je označeno kot »prevelika telesna teža«. V tem primeru se boste morali odločiti, da shujšate za približno 10 kg, da pomaknete svojo težo v območje »normalne teže«.
Picture

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.